THE INTERNATIONAL JURY GIVES THE FOLLOWING AWARDS for the 5-th edition of

INTERNATIONAL COMPOSERS COMPETITION "Artistes en Herbe" Luxembourg 2020

see published by one of most important online music magazins in Europe

link:to PIZZICATO.lu

https://www.pizzicato.lu/international-competition-for-child-composers-announces-awards/

SECTION SENIOR

Because of the high quality of submissions the jury gives more awards to each category.
The first  prizes are divided between 2 composers; the money award  is divided too.
 
1 PRIZE
Seltenreich Michael ( US, Israel ) - Elégie 
Epstain Alona ( Israel ) - Aspects of Sarah

2 PRIZE
Armitage Tom ( Malta )- Da Pacem Domine
Choi Jinseok ( South Corea ) - North Latitude 38
Sharifpour Shachriar ( BE, Iran) - Le vacarme
Zhao Tianyi ( China )  - Yuan

3 PRIZE
Szilard Mezei ( Serbia ) - Concerto for flute
Shenkar Yonatan ( Israel )  - On the nature of child
Marmarinos Ion (Greece) - Sacretum

SPECIAL PRIZES:

PRIZE « PIANISSIMO »: Marc Vogler - Zorn

PRIZE « EDITIONS L’OCTANPHARE » - Sanicheva Estevita ( RU ) - Transformations

Luxembourg PRIZE « FLAC »: Marc Mangen - Die Hirten, Ein Weihnachtslied

PRIZE « BRIDGES »: David Avshalomov ( US ) -  Let The Children Play, The Tyger 
            Michail Vekiaris  ( GR ) - Labyrinth Dance
            Ivo Van Emmerik  ( NL) -  No 60 aoutien
            Marc Mangen ( LU ) - Die Hirten, Ein Weihnachtslied
TOP SCORE: Rudel Rey Demian ( Argentina ) - De olvideo siempre gris



SECTION JUNIOR "PRIX EN HERBE"  ( 7-10 years old )

1 PRIZE
 non selected

2 PRIZE
 Lamourette Julien ( FR ) - Petite histoire
 Vechar Kavaleuskaya Yauhenia ( Belarus ) - Moon Night
 Nesterouk Elizaveta ( Belarus ) - Chamber Music

3 PRIZE
Ding Nicolas ( LU ) - Arabesque
Slais Michal ( CZ) - Museum
Rebelo Sergio ( LU) -  La dance

SPECIAL PRIZES:
The YOUNGEST composers:
Vassileva Alexandra ( LU )
Surply Nicolas ( LU )

PRIZE OF THE FOUNDER and PRESIDENT:
All the pupils of  the Vera Chmelova - CZ BRNO school of music
All the pupils of  Scuola Pirazzini  and  SCUOLE GULLI from  Faenza, Italy

SECTION JUNIOR "JEUNE ESPOIR"  ( 11-15 years old )
Because to the exceptionally high quality of submissions the prizes are divided between 2 and 3 composers

1 PRIZE
Kurtzbard Yaniv ( Israel ) - Modern Times
Ozzengin Nehir ( Turkey ) - Shout of Hope

2  PRIZE
Yuhao Jin ( China) - White Tiger
Zhang Shu Quing ( US ) - piano and horn duet 
Sommrova Tereza ( CZ)  - Skola

3 PRIZE
Huraux Sophie ( LU ) - Pour Caroline
Toniello Colin ( LU ) - Pentagrammes
Erb Raphael ( DE ) - Ballad in g minor


SPECIAL PRIZES

PRIZE  « PIANISSIMO » -
Antoine Villéger ( Canada )
Ivaylo Vassilev ( BG )
Arthur Balas ( CZ, LU )
Luxembourg PRIZE « FLAC » - Toniello Colin ( LU )

PRIZE OF THE FOUNDER and PRESIDENT:
Helena Gelabert Fernandez (ES) - 3 miniatures Dodécaphoniques
Andrew Dharma ( Australia ) The Weather  op-5



SECTION JUNIOR "JEUNE COMPOSITEUR"  ( 16 -19 years old )

1 PRIZE
Sajanova Eva ( SK ) - Music for a lot of Hands

2 PRIZE
Ivanov Alexander ( BG ) - Etude
Cohen Lyle ( Israel ) - Metamorphoses Phrygiennes

3 PRIZE 
Balodis Davids ( LV ) - Zala Jumprava
Harrison Thomas  ( FR )  - Fantaisie pour accordéon
Hunder-Conolly Kevin ( DE ) - Mysterious encounters

Special PRIZES

PRIZE« PIANISSIMO » - Dimitrov Nikolay ( BG )

***

THE AWARD CEREMONY IS POSTPONED because of corona virus, ALL THE DIPLOMS AND MONEY AWARDS WILL BE GIVEN AT THAT MOMENT TOO

BY

THE JURY MEMBERS

ALBENA PETROVIC (LU) - PRESIDENT AND FOUNDER

IVAN BOUMANS (LU)

SYLVAIN KUNTZMANN (FR)

EJNAR KANDING (DK)

GHEORGHI ARNAOUDOV (BG)

JOAN BAGES I RUBI (ES)

The decison of the Jury cannot be revoked. The awarded composers are free to contact the competition by email.

_______________________________________________________________________________________________________________________

AWARDS  2017

After the choice from 242 compositions from over the world, the Jury gives the following awards:

SECTION   SENIOR

First Prize

Kreshnik Alickaj (Kosovo)
Michal Müller ( Czech Republic )
Georges Sadeler (Luxembourg )


Second Prize
There is no Second Prize

Third Prize
 Michael Essl (Germany)
Jakub Metelka (Czech Republic)
Romain Zante (France)


 SECTION JUNIOR

"PRIX EN HERBE"  ( 7-10 ans)

First Prize
There is no First Prize

 Second Prize
Arthur Balas ( Cz/ LU)

Third Prize
Connie Taylor( UK) Tereza Sommrova ( Cz) Emma Dominioni ( LU)


"JEUNE ESPOIR"  ( 11-15 ans)

First Prize
Tingshuo Yang ( LU/ CH)

Second Prize
Leonardo Serano ( Costa Rica) Itai Adelman( Israel)

Third Prize
Lovisa Young, Zhao Yi Ru, Dominik Gaidos


"JEUNE COMPOSITEUR" ( 16-19 ans)

First Prize
Valentin Ruckebier (Germany)

Felix Turrion (Luxembourg)

Elise Bertrand (France)

Second Prize
There is no Second Prize

Third Prize
Arzu Abbasova (Azerbaijan)
Julika Lorenz ( Germany)
Robin Dauchot ( Belgium)
Yilli Daklami (Kosovo)
   

SPECIAL PRIZES

Special Prize EUROPEAN PIANO BRIDGE ( senior section)


Claude Zeimes, Michail Vekiaris,Ewa Fabianska Jelinska,Alfred Watson

Massimo Lauricella, Alison Mathews, Dafina Zeqiri, Joed Balsamo

Special Prize  "bourse de composition" ( junior section) 
Eliot Nordqvist, Adam Stefunko, Daria Moiseeva, Valerio Urzi, Dominik Wills, Suzana Piscevic, Jana Vukicevic 

Prize 816
Sebastien Gleis
Sophia Bolanaki
Catherine Ding
Johan Perdigao


Special Prize "Prix d'encouragement "
Angelina Leyldé, Vida Suselj ,Suselj Gaja, Eva Victoria Schokmel

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

INTERNATIONAL COMPOSITION COMPETITION "Artistes en Herbe" 2015


 Le Concours a reçu  311 compositions de Luxembourg et de 25 autres pays  

Le jury international à décerné les prix:

section SENIOR

First Prize

Tatsiana Zelianko (Belorussia/ Luxembourg)
Cristhard Janetzki  (Germany)

   Second Prize

Milos Betko ( Slovakia)
Michail Vekiaris ( Greece)
Katerina Ruzickova ( Czech Republic)


Third Prize

Michael Eastwood ( UK)
Vasil Deliev ( Bulgaria)
Remberto Herbas ( Brasil / France)
David Peoples ( UK)
Leon First ( Slovenia)



section JUNIOR

  PRIX EN HERBE ( 7 - 10 ans)

Première Prix
Johan Perdigao ( Luxembourg)

Deuxième Prix
Veronika Dravinec ( Slovenia/ Luxembourg)
Kevin  Conolly ( Ireland/ Germany)

Troisième Prix
Kristyna Gaidosova( Czech Republic)
Klara Kuncicka
Tereza Sommarova
Pavol Zapotocny ( Slovakia)
Myrsini Kagarlis ( Greece)

 

JEUNE ESPOIR ( 11 -15 ans)

Première Prix

There is not First Prize

Deuxième Prix

Sophia Bolanaki  (Greece / Luxembourg)
Daria Moiseeva  (Czech Republic)
Boyu Zhu  (Chine)

Troisième Prix

Marta Gaitanjieva ( Bulgaria)
Veronika Borakova  (Czech Republic)
Catherine Ding ( Luxembourg)
Jana Vukicevic ( Serbia)


 JEUNE COMPOSITEUR  (16 - 19 ans)

Première Prix

Jonas Kämper ( Germany)

Deuxième Prix

Nicholas Olsen ( UK)
Adam Stefunko ( Slovakia)
Voitech Sembera ( Polland)

Troisième Prix

                                                                           Yuanning Gao ( Chine)
                                                                           Mingyang Qiu ( Chine)
                                                                          Isabel Markova ( Bulgaria)

 


SPECIAL PRIZES:


                 PRIX "pianissimo" de PIANO KLEBER
   (composition for  piano)
1.  Tatsiana Zelianko - catégorie "senior"
2.  Sophia Bolanaki,Catherine Ding,
     Suzana Piscevic, Sophija Baturina  - catégorie "junior"

            PRIX DE SLOVAK MUSIC BRIDGE:

       Remberto Herbas ( Brasil / France )

           PRIX D'ENCOURAGEMENT:

  Sophija Baturina,Angelina Leyldé, Doushka Negre,
  Thomas Wagner&Kien Tran Ngoc,Sofia Salomi,Sara & Chelsy Lee Ern
 

                  PRIX  de la PRESIDENTE ET FONDATRICE du Concours:

   1. Ryokan Yamakata
   2. Jonathan Mesterton Pitter, Mara Pruna

3.Sebastien Gleis
   4. Vera Chmelova pour son travail pédagogique
             (professeur a l`école de musique de BRNO, CZ)

 

 

 
                                    

EXPLICATIONS:


Les prix en section "junior" seront décernés pour chaque groupe d’âge

"Prix en Herbe" jusq' au 10 ans  

"Jeune espoir" 11-15 ans 

"Jeune compositeur" 16 -19 ans


Le premier prix sera doté d'une récompense de 500 euros


Le deuxième prix dans chaque groupe sera doté d'une récompense de 250 euros

(sous forme de prime, bon ou chèque cadeau).

Les troisièmes prix seront décernés à tous les finalistes sans récompense financière.




Les prix en section "senior"


Un premier Prix   sera doté d'une récompense de 1500 euros.


Deux deuxièmes prix seront dotés d'une récompense de 750 euros.


Les troisièmes prix seront décernés à tous les finalistes sans récompense financière.

 

                                                LES PRIX SPÉCIAUX

1. Prix "pianissimo"  de PIANOS KLEBER - Prix d'une valeur de 1 200 euros

      pour une composition pour piano

2. Prix de Présidente et  Fondateur du Concours


La décision du jury international  sera communiquée personnellement aux lauréats

par courrier électronique ou téléphone.


La Cérémonie de Remise des Prix aura lieu le 15 mars 2015 à 17:00 heures

( Auditorium du Conservatoire de la Ville de Luxembourg )


Certaines œuvres présentées au concours seront créées en public ou publiées

dans le cadre du Forum international de Composition 2015–2016.

CONTACT
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 



     

                                                                                         

Website by GECKOGROUP.lu